You are here
Home > Coltul m@gic > Arata ca esti om > Real Madrid a cucerit UCL 2014 !

Real Madrid a cucerit UCL 2014 !

UEFA Champions League 2014 a fost cucerită de către Real Madrid în urma unei partide dramatice cu echipa Atletico Madrid . Ambele echipe sunt originare din capitala Spaniei , adevărate embleme ale sportului spaniol şi mondial.

10340173_892197020797385_7793508789323953387_t

Partida a început la 21-45 ora României, sâmbătă seara, 24.05.2014 şi a constituit un splendid regal fotbalistic european. Primul gol a fost marcat de către Atletico Madrid prin Diego Godin în minutul 36. Lipsa unei reacţii imediate a Realului a concretizat menţinerea scorului până la finalul partidei când Real Madrid a trăit „periculos”. Abia în prelungiri , minutul 90+3 , Real Madrid a obţinut egalarea, trimiţând astfel partida în prelungiri. Golul egalizator a fost reuşit de către Sergio Ramos.

-1762_3_size17

Prelungirile au evidenţiat motivaţia, prospeţimea şi descătuşarea Realului care a mai marcat de trei ori: Gareth Bale (110), Marcelo (118) şi Cristiano Ronaldo (120 – penalty) aducând trofeul Ligii Campionilor pentru Real Madrid şi Fiesta a putut începe în capitala Portugaliei , Lisabona unde a avut loc desfăşurarea partidei , dar şi în capitala Spaniei unde fanii aşteptau cu nerăbdare deznodământul acesteia.