You are here
Home > Recomandate > Semifinale EURO 2012 !

Semifinale EURO 2012 !

Semifinalele Euro 2012 s-au desfăşurat conform calendarului sportiv stabilit . Prima semifinală Euro 2012 a avut loc între Spania şi Portugalia, fiind o adevărată competiţie a spectacolului şi orgoliilor iberice . Meciul a avut câteva momente favorabile de partea ambelor echipe, dar victoria s-a decis la penalty-uri când Spania a reuşit să profite de această importantă loterie. A doua semifinală a adus faţă în faţă alte două mari forţe ale fotbalului european : Italia şi Germania. Italia a fost dominată la începutul primei reprize de două mari ocazii ratate de către germani , dar a reuşit să echilibreze partida în cele din urmă şi numai în 15 minute a tranşat definitiv partida de partea ei . Balotelli a înscris în urma a două faze magistrale tăind elanul germanilor la sfârşitul primei reprize . A doua repriză a stat sub semnul încercărilor germanilor de a reveni şi a contraatacurilor italienilor care n-au fost de neglijat. În finalul partidei Germania a obţinut un penalty pe care l-au transformat reînviind speranţele acestei brave naţiuni, dar a fost prea târziu. A doua semifinală s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru italieni şi finala va fi una latino-mediteraneană: Italia – Spania.