You are here
Home > Coltul m@gic > Arata ca esti om > România – Irlanda de Nord 2-0 !

România – Irlanda de Nord 2-0 !

Preliminariile Campionatului European de Fotbal 2016 au continuat printr-o nouă serie de meciuri desfăşurate în data de 14.XI.2014. Echipa de fotbal a României a evoluat împotriva selecţionatei Irlandei de Nord pe teren propriu. Partida s-a desfăşurat pe Arena Naţională şi cel puţin în prima repriză s-au menţinut superstiţiile privind experienţele avute de către echipa României cu cea a Irlandei de Nord prin ratarea unei calificări .

rps5470-132x80 1_rps5448-132x80

Prima repriză a fost dominată de către echipa română , dar golul mult aşteptat s-a încăpăţânat să poposească în poarta portarului irlandez. O serie de ocazii anunţau convingerea echipei româneşti în victorie şi necesitatea acesteia. V. Chiricheş a strălucit printr-o foarfecă , Sânmărtean printr-o pătrundere solitară până în careul mic, iar B. Stancu printr-o bară nefericită , dar splendidă.

1_rps5593-660x471

1_rps5576-132x80

A doua repriză a oferit emoţii şi incertitudine până în a doua jumătate a ei când P. Papp a reuşit să introducă printr-un şut autoritar mingea în plasa porţii irlandeze ( min. 74). Descătuşarea echipei României a fost totală în momentul în care în urma unei acţiuni colective P. Papp a reuşit dubla printr-o lovitură de cap , stabilind astfel şi scorul final.

11_rps5915-660x471

În aceaşi grupă au existat rezultate surprinzătoare. Ungaria a învins la limită Finlanda ( 1-0) şi Grecia a pierdut acasă cu scorul de 1-0 în faţa insignifiantei echipe a Insulelor Feroe. În urma acestor rezultate echipa României se găseşte pe primul loc în grupă cu 10 puncte , urmată de către echipa Irlandei de Nord (9 p) şi Ungaria, iar Grecia într-un mod total neaşteptat ocupă ultimul loc al grupei cu doar 1 p.