Home > De actualitate > Evenimente > Europa League : Steaua Bucureşti şi CFR Cluj au sperat în optimi !

Europa League : Steaua Bucureşti şi CFR Cluj au sperat în optimi !

Echipele româneşti , Steaua Bucureşti şi CFR Cluj , au evoluat în 21.02.2013 în returul şasesprezecimilor Europa League.

image-2013-02-21-14276130-46-europa-league

Speranţele fanilor şi suporterilor români s-au îndreptat către un parcurs favorabil al celor două echipe având ca singur atu desfăşurarea jocului pe teren propriu. CFR Cluj a început deosebit de optimistă partida, declaraţiile de dinaintea meciului erau dădătoare de speranţe, încurajaţi fiind de jocul bun făcut la Milano unde doar neşansa a trimis scorul la 2-0 pentru Inter Milano. La Milano însă putem să spunem că CFR a jucat frumos într-adevăr, plimbând artistic şi responsabil mingea, dar la Cluj în afara debutului de repriză CFR Cluj a dezamăgit.

O fază dicutabilă(posibilă pornire din poziţia de off-side) , a adus deschiderea scorului pentru Inter şi năruirea tuturor aspiraţiilor pentru CFR. Sfârşitul partidei a ilustrat pe deplin declinul echipei ardelene care s-a arătat marcată de schimbările din echipă avute în ultimele luni. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-0 (scor de neprezentare la deplasare însă, nu pe teren propriu), iar noi  speram la un meci revanşă ca şi în cazul meciului cu Manchester United.

Surpriza uriaşă şi oarecum neaşteptată ne-a oferit-o însă Steaua Bucureşti care în ciuda oscilaţiilor şi a frecventelor scimbări în primul 11 al echipei demonstrează că rămâne echipa cea mai titrată şi experimentată a României.

steaua3-alexandru-hojda

Steua Bucureşti a făcut o partidă ştearsă la Amsterdam în 14.02.2013 unde a pierdut cu 2-0 în faţa echipei olandeze. Deşi existau şi declaraţii optimiste cei care au văzut partida tur nu prea mai credeau în minuni. Am văzut atunci la Amsterdam o echipă a Stelei îngenuncheată , nemotivată.

steaua1-octav-ganea

La Bucureşti însă , Steaua Bucureşti susţinută şi de suporteri ne-a purtat pe valurile viselor extra-planetare. Meciul a arătat o atitudine şi energii impresionante şi inepuizabile. Scorul de 2-0 la sfârşitul celor 90 de minute de joc a condus la prelungiri după care partida a fost decisă la penaltyuri unde olandezii s-au dovedit mai nexperimentaţi, victoria revenind în cele din urmă steliştilor care ne-au oferit o partidă care a amintit de spiritul meciurilor echipelor româneşti şi a echipei naţionale din”epoca de aur” a fotbalului românesc (4-2 la penaltyuri)).Golurile au fost înscrise de către Latovlevici (min. 38) şi Chiricheş (min. 76), iar la penalty Rusescu, Nikolici, Filip şi Latovlevici.

tata-octav-ganea

Ne bucurăm enorm că măcar o echipă românească a reuşit să pătrundă în optimile Europa League unde Steaua Bucureşti va întâlni echipa englezească Chealsea, Londra , deţinătoare a Cupei Campionilor.